Po několikerých špatných zkušenostech jak se stříháním ovcí, tak i zpracováním zaslané cizí vlny jsme se rozhodli provést některé změny v Aktuální nabídce. Úpravy se týkají Stříhání ovcí a Zpracování vlny. Došlo k doplnění a podrobnějšímu vymezení či specifikaci některých nabízených služeb a podmínek jejich poskytování a také k upřesnění cen za jejich provedení.  

U stříhání nás k tomu vedly povětšinou nepříjemnosti ohledně dohadování konečné ceny za provedené práce. V nabídce je cena uvedena jako minimální – od 50 Kč za kus. Oním kouzelným slůvkem OD, jsme chtěli naznačit, že není jednotně stejná, pevná, stabilní za jakýchkoliv podmínek, ale že může být i vyšší. Nechávali jsme zde prostor pro navýšení ceny dle aktuálního stavu stříhaných ovcí. Ale mnozí chovatelé to nepochopili a byla po ostříhání a ošetření oveček potíž dohodnout se na ceně, která by byla odpovídající odvedené práci. Když totiž střihač stříhá stádo ovcí ve slušném stavu (a tak by to mělo být), je to něco jiného, než když stříhá ovce roky nestříhané, s průjmem (s odpuštěním po celém zadku posrané), se zplstěným nebo zaleženým rounem ováleným v bahně či výkalech, kulhající nebo lezoucí po kolenou kvůli rozsáhlé hnilobě paznehtů a podobně. To pak stráví na jedné ovci dvakrát až třikrát více času než na ovci v normálním stavu, namorduje se s ní, nehledě na to že má na sobě a svém náčiní to samé, co měly ty ušpiněné, průjmové nebo nemocné ovce. Doma pak není jiného zbytí než vše, co při stříhání a ošetření takových ovcí používal vyčistit a vydezinfikovat, a to je další práce navíc, kterou už chovatel nevidí. Z tohoto důvodu je v nabídce uvedeno více podrobnějších informací o cenách. Snažíme se předejít pozdějším nedorozuměním a nepochopení konečné kalkulace za poskytnuté služby. Je také docela pravděpodobné, že v chovech, kde bude mít špatný stav ovcí setrvalý charakter (chovatelé se z předešlých chyb během dvou až tří střihačských sezon nepoučí a nezačnou se zvířaty správně pracovat a ošetřovat je), budeme provádění stříhání odmítat. Není to totiž žádná příjemná ani jednoduchá práce, natož pak radostná, ze které by střihač mohl mít dobrý pocit.  

Obdobná situace nás vedla i k doplnění informací u zpracování cizí vlny. Několikrát se stalo, že zákazník zaslal vlnu ke zpracování a ona byla v takovém stavu, že být naše, buď bychom ji vyhodili nebo dali do výkupu, kde si s jejím zpracováním poradí louhování a stroje. Zkrátka takovou podřadnou, kterou my sami pro sebe bychom rozhodně nezpracovávali. A to je pak práce naprosto zoufalá, zdlouhavá a výsledek stejně za moc nestojí. Třeba vlna zakrmená, kterou bylo lepší neprat ani nečesat a raději spřádat surovou a pak se pokusit rostlinné zbytky vytřást po vyprání konečné příze. V jiném případě došla zase vlna vypraná, suchá, na první pohled v pohodě, ale … Krátký chlup a velké množství zástřižků. Takže v česačce zůstávalo plno vlny s krátkým chlupem a v načesané vlně zase plno zástřižků. Takovou vlnu nepřipravíte k předení ani po šestém, sedmém, osmém pročesání. Stále v ní budou cucky ze zástřižků a část krátkých chlupů zůstane v odpadu. Možná by si s ní lépe poradila strojová mykačka, ale jestli by se z ní lépe předlo, pochybuji. Jejím zpracováním člověk stráví nesrovnatelně více času než u pěkné výběrové a přebrané vlny a výsledek? Nic moc. I zde jsme tedy usoudili, že změna je nevyhnutelně nutná.