Archiv

Ke konci roku 2013 jsme chtěli v aktualitách zveřejnit zprávičku o další návštěvě dětí z místních škol a školek na našem veselém kopečku u oveček. Všechno bylo víceméně připravené – textíky, fotečky, prezentace, ale pak ve strašném shonu a zmatku tak nějak zamrzla ta poslední fáze, a to umístění na naše internetové stránky. V neustálém blázinci a běhu řešení podstatnějších životních problémů jsme naše stránky nechali v poklidu odpočívat. Nyní, když je trocha času, ale především celkem nutná potřeba do stránek zasáhnout, řešili jsme, zda se ještě vůbec k dětičkám vracet nebo ne. Bylo by ale škoda se aspoň nezmínit a nedat ke zhlédnutí prezentaci a pár již upravených obrázků. Byly to takové komorní akce, na které se celkem příjemně a s pousmáním vzpomíná. Člověka by zahřálo u srdce, kdyby věděl, že návštěva u nás je něčím obohatila, něco zajímavého jim ukázala a něco si z ní zapamatovaly. Ale ve skrytu duše doufá, že tomu tak bylo. Mnozí caparti byli nadšení už jenom z toho, že mohou hladit a muchlat ovečku, která to trpělivě snášela. Jiní zase byli u vytržení ze šlapání na kolovratu, z kliky u česačky (která, potvora, se ne a ne roztočit) a tkaní uzounkého běhounku na stavu. V jedné skupince byly k mání také domácí korbáčky, po kterých se jen zaprášilo a zdálo se, že bylo zaděláno na příliš málo. ... takže tady je zprávička v původním znění:
„V jarním období 2013 se již bohužel nepodařilo najít žádný vhodný termín pro exkurze dětí na našem hospodářství, a tak se jejich návštěvy přesunuly na podzim. Jako vždy jsme vyčkávali na dostatečně pěkné počasí, protože všechno se odbývá venku, na zahradě pod širým nebem. Termíny návštěv jsme tak domlouvali operativně podle vývoje počasí. Dětičky s doprovodem pedagogů nás navštívily v září a říjnu, tentokrát školáci ze Základní školy ve Velkých Svatoňovicích a ze Speciální základní školy Augustina Bartoše v Úpici a malí předškoláčci z Mateřské školy Pohoda v Trutnově. Pro děti jsme měli opět připraveno předvedení stříhání ovečky a následné zpracování vlny. V prvním termínu se podařilo do předvádění řemeslných prací začlenit i ukázku zpracování pařeného sýra v podobě tahání nití – korbáčů. Doufáme, že děti i dospělí si návštěvu u nás užili a byla pro ně alespoň trochu přínosná. Jsme rádi, když si malí i velcí mohou na základě ukázky a vlastní zkušenosti uvědomit, co práce se zvířaty a s vlnou představuje. Jaká je cesta vlny od zvířete až ke konečnému výrobku v podobě příze nebo plsti. Také z těchto akcí jsme se souhlasem autorů získali fotodokumentaci. Jaké to bylo, můžete nahlédnout i vy.“

Prezentace – video: https://www.youtube.com/watch?v=zr3loZ_tTyk

 
   
       

Po několikerých špatných zkušenostech jak se stříháním ovcí, tak i zpracováním zaslané cizí vlny jsme se rozhodli provést některé změny v Aktuální nabídce. Úpravy se týkají Stříhání ovcí a Zpracování vlny. Došlo k doplnění a podrobnějšímu vymezení či specifikaci některých nabízených služeb a podmínek jejich poskytování a také k upřesnění cen za jejich provedení.  

U stříhání nás k tomu vedly povětšinou nepříjemnosti ohledně dohadování konečné ceny za provedené práce. V nabídce je cena uvedena jako minimální – od 50 Kč za kus. Oním kouzelným slůvkem OD, jsme chtěli naznačit, že není jednotně stejná, pevná, stabilní za jakýchkoliv podmínek, ale že může být i vyšší. Nechávali jsme zde prostor pro navýšení ceny dle aktuálního stavu stříhaných ovcí. Ale mnozí chovatelé to nepochopili a byla po ostříhání a ošetření oveček potíž dohodnout se na ceně, která by byla odpovídající odvedené práci. Když totiž střihač stříhá stádo ovcí ve slušném stavu (a tak by to mělo být), je to něco jiného, než když stříhá ovce roky nestříhané, s průjmem (s odpuštěním po celém zadku posrané), se zplstěným nebo zaleženým rounem ováleným v bahně či výkalech, kulhající nebo lezoucí po kolenou kvůli rozsáhlé hnilobě paznehtů a podobně. To pak stráví na jedné ovci dvakrát až třikrát více času než na ovci v normálním stavu, namorduje se s ní, nehledě na to že má na sobě a svém náčiní to samé, co měly ty ušpiněné, průjmové nebo nemocné ovce. Doma pak není jiného zbytí než vše, co při stříhání a ošetření takových ovcí používal vyčistit a vydezinfikovat, a to je další práce navíc, kterou už chovatel nevidí. Z tohoto důvodu je v nabídce uvedeno více podrobnějších informací o cenách. Snažíme se předejít pozdějším nedorozuměním a nepochopení konečné kalkulace za poskytnuté služby. Je také docela pravděpodobné, že v chovech, kde bude mít špatný stav ovcí setrvalý charakter (chovatelé se z předešlých chyb během dvou až tří střihačských sezon nepoučí a nezačnou se zvířaty správně pracovat a ošetřovat je), budeme provádění stříhání odmítat. Není to totiž žádná příjemná ani jednoduchá práce, natož pak radostná, ze které by střihač mohl mít dobrý pocit.  

Obdobná situace nás vedla i k doplnění informací u zpracování cizí vlny. Několikrát se stalo, že zákazník zaslal vlnu ke zpracování a ona byla v takovém stavu, že být naše, buď bychom ji vyhodili nebo dali do výkupu, kde si s jejím zpracováním poradí louhování a stroje. Zkrátka takovou podřadnou, kterou my sami pro sebe bychom rozhodně nezpracovávali. A to je pak práce naprosto zoufalá, zdlouhavá a výsledek stejně za moc nestojí. Třeba vlna zakrmená, kterou bylo lepší neprat ani nečesat a raději spřádat surovou a pak se pokusit rostlinné zbytky vytřást po vyprání konečné příze. V jiném případě došla zase vlna vypraná, suchá, na první pohled v pohodě, ale … Krátký chlup a velké množství zástřižků. Takže v česačce zůstávalo plno vlny s krátkým chlupem a v načesané vlně zase plno zástřižků. Takovou vlnu nepřipravíte k předení ani po šestém, sedmém, osmém pročesání. Stále v ní budou cucky ze zástřižků a část krátkých chlupů zůstane v odpadu. Možná by si s ní lépe poradila strojová mykačka, ale jestli by se z ní lépe předlo, pochybuji. Jejím zpracováním člověk stráví nesrovnatelně více času než u pěkné výběrové a přebrané vlny a výsledek? Nic moc. I zde jsme tedy usoudili, že změna je nevyhnutelně nutná.

plakat vlna a co s ni 2014 r

Zahajujeme výkup ovčí potní vlny, přičemž tuto vykoupíme pouze čistou, nezplstěnou, o délce chlupu 5 - 8 cm (viz. kvalita vykupované vlny). Za čistou, při nebo po stříži vytříděnou vlnu zaplatíme plnou cenu, za vlnu částečně znečištěnou nebo částečně znehodnocenou pouze cenu se srážkami za ruční přetřídění a likvidaci neprodejného odpadu (uložení na skládce odpadů). Výkupní ceny jsou vytvořené na základě požadavků našeho odběratele. Výkupní místo je v obci Velké Svatoňovice, dům čp. 32. Vlnu je možné do výkupu předat po předchozí dohodě (telefonické či mailové spojení).

Za čistou vytříděnou vlnu považujeme vlnu, která není výrazně znečištěná výkaly, zeminou nebo rostlinnými zbytky, neobsahuje stříž partií břicha, nohou, obřitku a hlavy a rovněž větší podíl zástřihů. Vlna není zapařená či zaplesnivělá.

Je-li to možné, třídění se provádí hned při stříži. Zabírá tak nejméně času a není třeba s vlnou opakovaně manipulovat. Vlnu z výše uvedených partií těla ovcí obvykle vyřazuje při stříži sám střihač. Pokud tak nečiní, měla by se odstranit při třídění. Z ostříhaného rouna se rovněž odstraňuje vlna zjevně zaplstěná, silně znečištěná výkaly včetně tzv. „kaštanů“, silně zakrmená (obvykle oblast krku a hřbetu) a vlna znehodnocená značkovacími barvami (pastely, křídy, spreje). Z rouna se vyklepou zástřižky a případně oberou větší kousky rostlinného materiálu (stébla, větvičky, listy, ...), který na sebe ovečky nasbíraly při krmení nebo procházkách houštím. Po stříži se nechá volně ložená vydýchat, aby se nezapařila a nezaplesnivěla.

Bílá vlna

Jemná vlna

merino

AB

14,00 Kč

merinolandschaf

AB

14,00 Kč

charollais

AB krátká

14,00 Kč

jejich kříženci

AB

14,00 Kč

Polojemná vlna

romney a romney marsh

BC-CD

14,00 Kč

kent

BC-CD

14,00 Kč

texel

C-CD

14,00 Kč

východofríská ovce

BC-CD

10,00 Kč

olkulská ovce

C-CD

10,00 Kč

cigája

C-CD

10,00 Kč

suffolk

B-C krátká

10,00 Kč

berrichon

B-BC krátká

10,00 Kč

oxford down

B-CD krátká

10,00 Kč

clun forest

B-C krátká

10,00 Kč

německá černohlavá

C-CD krátká

10,00 Kč

Polohrubá vlna

bergschaf

CD-DE

7,00 Kč

alpská bílá

BC-D

7,00 Kč

Hrubá vlna

valaška

DE-EF

6,00 Kč

šumavka

CD-E

6,00 Kč

skudde

hrubovlnná

6,00 Kč

Ostatní

kříženci, směs

????

5,00 Kč

 

Barevná vlna

Polojemná vlna

jurská ovce

B-C

4,00 Kč

zwartbles

BC-CD

4,00 Kč

Polohrubá vlna

jakob

BC-CD

4,00 Kč

Hrubá vlna

romanovská ovce

C-D-E

4,00 Kč

vřesová ovce

E-F

4,00 Kč

quessantská ovce

hrubovlnná

4,00 Kč

I tento rok se bude v Toulcově dvoře v Praze – Hostivaři konat výstava všemožných produktů a výrobků z vlny a jiných přírodních materiálů. V minulém roce byla většina výrobků z vlny ovčí, ale byly zde i výrobky ze vzácnějších zvířecích srstí jako je vlna z lam a velbloudů, srst králíků, psů a koček. Výrobky byly velice rozmanité a zajímavé, rozhodně stály alespoň za podívání. Možné bylo vidět vlnu ve všemožných proměnách. Od prvopočátku, kdy je ještě spojená s tělem ovečky (kožky) nebo čerstvě ostříhaná (rouno, surová vlna), přes jednotlivé postupy jejího zpracování (vypraná a načesaná vlna, obarvená vlna, příze) až po mnoho nejrůznějších konečných výrobků (tkané, pletené, háčkované, plstěné nebo různě kombinované výrobky). Nejen výrobky byly vystavovány na obdiv, předváděna také byla některá řemesla – např. spřádání vlny na kolovratu a na vřetánku a tkaní. Přijměte naše pozvání na tuto zajímavou a v minulém roce úspěšnou akci.

Další informace a fotografie z loňského ročníku výstavy najdete zde: http://www.dalin-praha.cz/a640.php?more=1

plakat vlnaacosni

Ve středu 21. 3. 2012 nás na pár hodin navštívily děti z trutnovské Mateřské školy Pohoda. Návštěva se dle našeho názoru vydařila – počasí bylo nádherné a děti si to tu celkem užily, samozřejmě každé po svém způsobu. Nejprve jsme s nimi prošli všechna stáda a podívali se, co kde máme za ovečky a kozy. Děti měly možnost si pohladit ovečky i jehňátka, některé jsme jim chytili a podrželi na pomuchlání. Potom jsme dětem ukázali, jak to vypadá, když se ovečka stříhá a upravují se jí kopýtka. Následovalo předvedení vyčesání vyprané vlny a její spředení na kolovrátku. Nakonec jsme ozkoušeli, jak tkát jednoduchou tkaninu plátnovou vazbou na malém stolním stávku. Po skončení ukázek následovalo rozprchnutí dětí na místa, která je nejvíce zaujala. Některé děti šlapaly jako o život na kolovratu bez toho, aby spřádaly nit (táhnout nit je příliš složité, zatímco šlapání snadné a úžasně zábavné), jiné obklopily výběhy zvířátek a pokoušely se je lákat k sobě a hladit. Několik odvážlivců chtělo vyzkoušet i tkaní. Společně nám to šlo dobře, i když vlastní pochopení vzniku tkaniny bylo pro děti asi dosti složité. Zbytek dětiček pobíhal a honil se po zahradě. Těsně před odchodem dětí se nám narodilo kůzle, tak měly možnost vidět čerstvé kozí miminko tak, jak právě přišlo na svět - ještě ve zbytcích plodových obalů, mokré a zplihlé. Celá ukázková a zábavní akce dopadla dobře, nikdo se nám neztratil, nikomu se tu nic nestalo. Doufáme, že i děti ji hodnotí pozitivně, že tu něco zajímavého viděly a mohly samy vyzkoušet.

Seznámení Seznámení Kuk na kozu V kontaktu
V kontaktu V kontaktu Stříhání Stříhání
Česání Předení Přadlenka Šlapu jako o život
Tkadlenka Tkadlenka

Děkujeme za návštěvu a poskytnuté obrázky, i pro nás to byla zajímavá zkušenost. Více snímků najdete na internetové stránce http://skolkapohoda.rajce.idnes.cz/Jezecci_na_ovci_farme_2012/.

Letošní rok zřejmě bude neobvykle úrodný na plemenné beránky u všech tří námi chovaných plemen. K jurskému beránkovi z prosince 2011 se připojil malý bergschaf (13. 3. 2012, obřík s porodní váhou kolem 8,5 kg, od druhého dne po porodu bohužel bez matky), další jurský (22. 3. 2012) a nakonec dva shetlandští (23. 3. 2012 a 5. 4. 2012). Všem se daří dobře a rostou přímo před očima. Bergschaf je krmen ovčím sunarem z flašky a je stále největším nohatým jehnětem ve stádečku capartů. Jurský beránek je opět světlejší hnědý a jako obvykle pořádný váleček. První shetlandský je jedináček, narodil se se silně vyvinutými základy růžků, je světlý s malou tmavou skvrnkou na hřbetě a hnědou na kořeni ocásku, s tmavší kresbou na čenichu a tvářích a s tmavýma nohama. Druhý shetlandský je z dvojčat, černý s bílou čupřinou na temeni hlavy, růžky má malinkaté, sotva jsou vidět. Jeho sestřička je tmavě hnědá jako hořká čokoláda. Tak uvidíme, jak se nám shetlandští chameleonci během tři čtvrtě roku vybarví.

Enzo Poslední Bohoušek Shetlandi Shetlandi

Připravujeme výkup ovčí potní vlny a stažených nasolených ovčích kůží. V jednání s odběratelem jsou výkupní ceny a podmínky výkupu (kvalita suroviny). Zahájení těchto služeb předpokládáme v dubnu až květnu 2012. Výkupní místo bude ve Velkých Svatoňovicích.

Za celou dobu, co jurské ovce chováme se nám nepodařilo odchovat plemenného berana.  Celé ty roky jsme měli vždy jenom jehničky. Letošní zimu se nám konečně poštěstilo a máme krásného světle hnědého kluka. Na svět přišel 28. 12. 2011 spolu s bráškou, který byl ale slabší a druhý den zemřel.  Bylo to zrovna v období sychravého počasí a nepříjemných plejskavic, takže jsme rádi, že alespoň on si svůj život vybojoval a dobře prospívá.  Pokud se bude dobře vyvíjet a přirůstat, připravíme ho na podzimní aukci – nákupní trhy v Krčíně v Novém městě nad Metují. Dopadne-li klasifikace dobře (ER, Ea nebo Eb), bude určitě zařazen jako plemeník.

jurinek01 jurinek02n

U shetlandek máme od 28. 6. 2011 další miminko. Světle šedě zbarvené bahnici Enze se narodila jehnička. Vybarvená je podobně jako její matka, na trupu i na hlavě však výrazně světlejší. I když ... , na miminkovské zbarvení se nesmí příliš spoléhat. Některá jehňata se mohou během dospívání přebarvit. Pro názorný příklad nemusíme daleko chodit. Stačí se podívat na naše, toho času již téměř tříměsíční, slečinky od bahnice Niy. Jednobarevná jehnice si zachovala svoje původní zbarvení – je černá jako uhel po matce, zatímco „čupřinka“ se přebarvuje do hnědé. Zprvu byla krásně tmavě hnědá, nyní je již pouze kaštanově hnědá a za pár měsíců se pravděpodobně zcela potatí. Jen ty bílé čupřiny na hlavě a krku ji zůstanou a budou vytvářet krásnou kresbu, která dodává ovečce určitou ladnost a výjimečnost.

shetl_01n shetl_02n shetl_03n shetl_04n

vystava2011

Ve dnech 23.–26. 6. 2011 se na veletržním výstavišti v Brně uskuteční 2. ročník Národní výstavy hospodářských zvířat a zemědělské techniky. Souběžně s touto výstavou bude na výstavišti probíhat Mezinárodní výstava chovatelských potřeb PROPET, Mezinárodní výstava psů INTERCANIS a Mezinárodní výstava koček INTERFELIS. Na výstavě hospodářských zvířat se budou prezentovat také chovy ovcí a koz – vystavována zde budou různá plemena těchto zvířat, předváděno ruční zpracování vlny, k ochutnání nebo zakoupení by měly být i mléčné výrobky, počítá se rovněž s ukázkou úpravy a zpracování jehněčího a kůzlečího masa. Na sobotu 25. 6. je plánováno pořádání otevřeného mistrovství České republiky ve stříhání ovcí a přehlídky všech na výstavě zúčastněných plemen ovcí a koz. Naše maličká farmička se bude pravděpodobně účastnit výstavy předvedením kolekcí zvířat plemen bergschaf, jurská ovce a shetlandská ovce.

Podrobné informace o průběhu výstavy a doprovodných akcích naleznete na:
http://www.schok.cz/akce/narodni-vystava-hospodarskych-zvirat-bvv-brno-0

http://www.bvv.cz/nvhz

Fotografie z 1. ročníku výstavy (2009):
http://www.schok.cz/index.php?q=gallery&g2_itemId=18810

Ve čtvrtek 14. 4. 2011 se nám narodily první „shetlandky“. Tmavě zbarvená máma Nia porodila dvojčata, jehničky. Obě holky jsou v pořádku, zdravé a mají se čile k světu. Jedna je celá černá (porodní váha 2,84 kg), druhá černá s bílými čupřinami na hlavě a tvářích (porodní váha 2,55 kg). Obě jsou bezrohé.

mimi00n mimi01n
mimi02n mimi03n